6325 M ekonomické lýceum

NJ

áno

yes

Perspektívny študijný odbor, ktorý je po úspešných výsledkoch experimentálneho overovania označený ako študijný odbor s európskym rozmerom vzdelávania. Štúdium je zamerané na všeobecný základ a na odbornú zložku, ktorá je orientovaná na vytváranie ekonomického, manažérskeho a právneho základu, čo je výrazným posunom oproti súčasným typom stredných odborných škôl.

Lýceum je typ školy, ktorý bežne existuje v krajinách Európskej únie, a preto zbližuje naše školstvo so školstvom európskym. Lýceum spája výhody gymnázií a odborných škôl. Na jednej strane poskytuje širšie všeobecné vzdelávanie, ktoré sa na druhej strane spája so základmi odborného vzdelávania. Je prínosom predovšetkým pre tých študentov, ktorí predpokladajú, že budú  pokračovať  ďalej v štúdiu na vysokej škole ekonomického alebo iného  charakteru. Vychádza však v ústrety aj študentom, ktorí chcú získať širší rozsah znalostí a mať tak väčšie predpoklady pre uplatnenie v praktickom živote. Za samozrejmosť je považovaná u absolventa výborná počítačová gramotnosť.

V odbornom vzdelávaní je príprava zameraná na oblasť ekonomiky a makroekonómie, účtovníctva v programe Alfa a Omega, administratívy a korešpondencie, informatiky, právnej náuky, marketingu, manažmentu, bankovníctva, daňovej sústavy, cestovného ruchu, spoločenskej komunikácie a tovaroznalectva.

Odbornú prax vykonávajú študenti v 3. a 4. ročníku na ekonomických úsekoch rôznych firiem - daňový úrad, sociálna poisťovňa, zdravotné poisťovne, účtovnícke firmy, banky, súd, podnikatelia a pod.

Absolvent sa môže uplatniť ako ekonóm a účtovník v sociálnej poisťovni, zdravotných poisťovniach, daňovom úrade, súde, bankách, poisťovniach, cestovnom ruchu, účtovníckych firmách, súkromnom sektore, ako samostatný podnikateľ.

Učebný plán

Ekonomické zručnosti. Príprava na trh práce

Rozvíjanie počítačových zručností:

• základy programovania
  • práca s textovým editorom WORD
  • práca s tabuľkovým procesorom EXCEL
  • práca s databázovým systémom ACCESS
  • práca s programom na tvorbu prezentácií Powerpoint

Práca v programoch, ktoré študenta pripravia pre prax:

• program na vedenie jednoduchého účtovníctva ALFA plus
  • program na vedenie podvojného účtovníctva OMEGA
  • program na spracovanie personálnych a mzdových údajov OLYMP

Po úspešnom absolvovaní praktickej časti maturitnej skúšky získanie certifikátu firmy KROS z ovládania programu OMEGA.

Príležitosť študovať na vysokých školách

• Vysoká škola ekonomická Bratislava,
  • Technická univerzita Košice – ekonomická fakulta,
  • Univerzita M. Bela v Banskej Bystrici – ekonomická fakulta,
  • Univerzita Komenského Bratislava – fakulta managementu,
  • Prešovská univerzita – fakulta manažmentu,
  • Paneurópska vysoká škola – fakulta ekonómie a podnikania,
  • a všetky ostatné fakulty ekonomického zamerania.

Spojenie ekonomickej teórie s praxou

• Na hodinách odborných ekonomických predmetov spájame teoretické a praktické vedomosti a zručnosti s administratívno-ekonomickou praxou.
  • Žiaci pracujú s ekonomickou agendou firiem a inštitúcii na počítači, vedú podvojné a jednoduché účtovníctvo v programoch spoločnosti KROS - ALFA, OMEGA a OLYMP, elektronicky vyhotovujú daňové priznania, na počítači vypracovávajú rozličné dokumenty, písomnosti, vypĺňajú tlačivá, vedia prakticky používať rozličnú kancelársku techniku a pod.

Aktivity žiakov

• súťaže v písaní na PC,
  • školské a obvodné súťaže v športe (volejbal, futbal, florbal, atletika,...)
  • vianočná akadémia,
  • lyžiarsky  a plavecký výcvik,
  • exkurzie do podnikov,
  • návšteva divadelných predstavení (aj v cudzom jazyku),
  • vedomostné súťaže hlavne v ekonomickej oblasti, a pod.

Pod Vinbargom 3
    skola@sosehs.sk